Нова схема оцінювання нерухомості : експерти і нотаріуси нарікають на недоліки

Сучасна електронна система оцінювання нерухомого майна запроваджується Фондом держмайна України. Одні називають її вбивцею старих корупційних схем, інші підозрюють, що вона стане інструментом для нових махінацій, відтепер, щоби внести інформацію в нову базу даних, слід заплатити 390 гривень – і ці гроші підуть не державі, а приватній компанії, яка обслуговує новий сервіс. Дані, внесені оцінювачем, перевірятиме спеціальний модуль, тож нова система зробила оформлення угод дорожчою. 

У Фонді держмайна пояснюють, що створили нову систему, щоби запобігти корупційним схемам, бо дуже часто продавець, покупець та оцінювач під час продажу нерухомості свідомо занижували оцінювальну вартість, таким чином ухиляючись від сплати податку від продажу майна. Раніше це ніхто не контролював, звіти не перевіряли, а держава втрачала мільярди гривень. Кількість таких оборудок оцінюють у третину від загальної кількості операцій купівлі-продажу. За новими ж правилами, звіт вносять на електронний майданчик, інформація проходить крізь модуль оцінювальної вартості, система автоматично аналізує показники й вирішує, чи пройшов звіт рецензію і чи може нотаріус оформити угоду.

Методика оцінювання затверджена Кабінетом міністрів і містить багато параметрів. Зокрема, оцінюється район, де міститься житло, вік будинку тощо. Оцінювач може оскаржити висновки або вимагати рецензії в ручному режимі. Доступ до бази даних держмайна безкоштовний, а от щоби внести в нього дані, справді доведеться заплатити електронному майданчику, котрих уже три, а згодом планують понад десяток. Ціну за користування базою змінили – тепер вона залежить від оцінювальної вартості об’єкта нерухомості і становить від 17 до 510 гривень.