Збільшення ставки військового збору: як це вплине на продаж нерухомості?
Набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану». Він був опублікований 30 листопада в «Голосі України». Головними змінами, які передбачені в цьому законі, є збільшення військової ставки з 1,5% до 5% для фізичних осіб з будь-яких доходів. Мова йде про заробітну плату, оренду нерухомості, виграші, банківські депозити та інші доходи громадян.
Основні положення, які стосуються сплати військового збору, саме в розрізі продажу нерухомого майна шляхом аналізу практичних запитань.
1. Обов’язок сплати військового збору виникає з продажу будь-якого нерухомого майна?
Ні, згідно п.п. 1.2 п. 16-1, п.п. 163.1.2, 163.2.2 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Тобто обов’язок сплати військового збору виникає з продажу нерухомого майна, яке підлягає оподаткуванню. Якщо податок не виникає, відповідно не виникає сплата військового збору.
Щодо того, коли саме не виникає податок із продажу нерухомого майна, то положення Податкового кодексу з цього питання не зазнали змін. Відповідно до п. 172.1 Податкового кодексу України, не оподатковується операція з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна один раз протягом звітного податкового року, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну):
• житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці);
• земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначені статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення;
• земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій або приватизації земельних ділянок, що перебували у користуванні такого платника, або виділеної в натурі (на місцевості) власнику земельної частки (паю), а також таких земельних ділянок, отриманих платником податку у спадщину.
Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане платником податку у спадщину.
Простими словами: якщо ви продаєте квартиру, яка у власності понад три роки, то податок із продажу не виникає (як і не виникає військовий збір). Так само як і продаж квартири, яка отримана у спадщину: не виникає ні податок, ні обов’язок сплати військового збору.
Але якщо продається квартира, яка у власності менш як три роки, та навіть якщо перший продаж нерухомості в поточному році, то виникає обов’язок сплати податку в розмірі 5%, а також військовий збір, який зараз складає 1,5%, після вступу у силу вищезазначеного закону досягне 5%.
2. Розмір військового збору збільшується на 5% та буде складати 6,5%, тобто 1,5%(колишній розмір) та плюс 5% (збільшення)?
Ні, ставка військового збору становить 5% від об’єкта оподаткування.
У вищезазначеному законі прописано, що, починаючи з 1 січня року наступного за роком, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX", ставка збору для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, буде знову становити 1,5% від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1 підпункту 1.2 цього пункту.
Тобто на наступний рік із моменту припинення або скасування воєнного стану відбудеться зменшення ставки військового збору, яка знову буде складати 1,5%.
3. Чи буде збільшення військового збору у зворотному часі? Тобто якщо був продаж нерухомого майна до вступу в силу закону і сплачено військовий збір 1,5%, чи потрібно буде потім доплачувати різницю?
У вищезазначеному законі прописано, що цей закон набирає чинності з 1 жовтня 2024 року, крім пунктів 2, 3, 8- 12 розділу I цього Закону (щодо змін до статей 51, 70, 170, 172-174, 176 Податкового кодексу України) та пункту 5 розділу I цього Закону (щодо змін до пункту 136.1-1 статті 136 Податкового кодексу України), які набирають чинності з 1 січня 2025 року. Доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Податкового кодексу України, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).
Тобто саме для сплати військового збору з продажу нерухомого майна не буде діяти принцип зворотної дії в часі й особа, яка продала в листопаді квартиру, сплатила податок 5% та військовий збір у розмірі 1,5%, не буде потім доплачувати різницю, оскільки на момент продажу нерухомості діяла норма закону, що встановлювала ставку збору саме 1,5%.
4. З якої саме суми сплачується військовий збір із продажу нерухомого майна?
Об’єктом оподаткування військовим збором є дохід від продажу нерухомого майна, яким є ціна, що зазначена в договорі купівлі-продажу. Водночас, відповідно до п. 172.3 Податкового кодексу, якщо ціна договору купівлі-продажу є нижчою за оціночну вартість об’єкта, яка розрахована модулем електронного визначення оціночної вартості Єдиної бази даних звітів про оцінку або є нижчою ринкової вартості такого об’єкта, визначеної суб’єктом оціночної діяльності (оцінювачем) відповідно до законодавства та зазначеної у звіті про оцінку, зареєстрованому в Єдиній базі даних звітів про оцінку, тоді військовий збір як і податок буде сплачуватися від оціночної вартості.
Інформацію взято з сайту за посиланням:
https://hsc.gov.ua/2024/12/02/z-1-grudnya-stavka-vijskovogo-zboru-stanov....