Хто, окрім нотаріуса, може посвідчувати заповіт?

Якщо людина мешкає в сільській місцевості, де немає нотаріуса, то можна звернутися до органу місцевого самоврядування, тобто до сільської чи селищної ради. Якщо ж особа знаходиться на території інших держав, заповіт можуть посвідчувати консульські установи України.
Заповіти також можуть посвідчувати головні лікарі, їх заступники або лікарі, які залишилися на чергуванні госпіталів, лікарень особам, які перебувають у цих установах на лікуванні.
Правом посвідчення заповіту володіють і капітани суден, в тому випадку, коли людина, що хоче скласти заповіт знаходиться під час плавання на річкових або морських суднах під прапором України. Начальники експедицій посвідчують заповіти особам, що знаходяться в експедиціях. Військовослужбовці, члени їх сімей, що перебувають в пунктах військової частини, військово-навчальних закладах, де немає нотаріусів, сільських, міських чи інших рад, в разі необхідності посвідчити заповіт, можуть звернутися до командирів, начальників таких пунктів дислокації військової частини. Таке право мають і особи, які працюють у пунктах дислокації цих структур.
Якщо особа, знаходиться в установі виконання покарань, заповіт може бути посвідчений начальником такої установи.
За таким принципом начальники слідчих ізоляторів можуть посвідчувати заповіти особам, які в них знаходяться.
«При посвідченні заповіту вищезазначеними службовими особами (крім посадових, службових осіб органів місцевого самоврядування), а також у разі посвідчення заповіту від імені особи, яка через фізичні вади не може сама прочитати заповіт, є обов’язковою присутність не менше 2 свідків. В інших випадках посвідчення заповіту при свідках відбувається за бажанням заповідача. Свідками можуть бути лише особи з повною цивільною дієздатністю», – коментує Тарас Грень, начальник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів).
Важливо! Не можуть бути свідками: нотаріус або інші посадова, службова особа, яка посвідчує заповіт; спадкоємці за заповітом; члени сім’ї та близькі родичі спадкоємців за заповітом; особи, які не можуть прочитати або підписати заповіт.
Посадові, службові особи при посвідченні заповітів і довіреностей зобов'язані зберігати нотаріальну таємницю та не розголошувати відомості, отримані під час їх посвідчення.
Обов'язок дотримання нотаріальної таємниці поширюється на осіб, яким про посвідчення заповіту та довіреності стало відомо у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків чи іншої роботи, на осіб, залучених для їх посвідчення як свідків, та на інших осіб, яким стали відомі відомості, що становлять предмет нотаріальної таємниці.
Заповіти, посвідчені посадовими, службовими особами, прирівнюються до заповітів, посвідчених нотаріусами та підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі.
Інформація з сайту: https://volodymyrets.city/articles/142619/hto-okrim-notariusa-mozhe-posv... (за матеріалами сектору комунікації з громадськістю Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) у Рівненській області).